Skip to main content

İBYS ve Veri Gönderimi ile İlgili Sorular

İBYS nedir ?
T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndaki İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bünyesinde, İş sağlığı ve güvenliği alanında bilgi toplamak ve mevcut verilerin anlamlandırılması amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (İBYS) geliştirmiştir.
Kimler veri göndermekle sorumludur ?

İBYS sistemine OSGB'ler, bünyesinde İgu çalıştıran işletmeler veri göndermek zorundadır. Tüm İşverenler ise hizmet aldıkları iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden yazılım kullanarak ibys sistemine veri gönderimlerinin yapıldığını kontrol etmek zorundadır.

İBYS'ye hangi veriler gönderilmektedir ?

Bakalıkça yayınlanan eylem planına göre;

  • çalışanlara verilen eğitimlerin bilgileri
  • İşletmenizdeki risk kaynakları
  • işe giriş muayene kayıtları

nın gönderilmesi planlanmaktadır. Şu an sadece çalışan eğitimlerinin verileri gönderilmektedir.

Çalışanlara verilen eğitim bilgilerinin İBYS ye gönderimi ne zaman başladı ?

SGK kaydı olan çalışanların eğitim verilerinin İBYS sistemine gönderilmesine 2018 yılında başlanmıştır. 2018 ve öncesinde verilen eğitimlerin kayıtları da gönderilebilmektedir.

İşletmeme ait herhangi bir eğitim kaydedilip edilmediğini öğrenebilir miyim ?

Evet, işletmenizde daha önce verilmiş bir eğitim kaydını oluşturarak bu eğitime katılmış herhangi bir çalışanın eğitim bilgisinin İBYS'ye kaydedilip edilmediğini sorgulayabilirsiniz. 

İşletmemde önceki tarihlerde verilen eğitim kayıtlarını mevcut igu gönderebilir mi?

Eski tarihlerde verilmiş çalışan eğitim bilgilerinin gönderimini mevcut igu ile yapabilirsiniz. Ancak eğitimci TC alanına eğitimi vermiş olan igu tc bilgilerinin girilmesi gerekir.*

İşletmedeki gerçekleştirilen tüm eğitim verilerinin İBYS gönderilmesi gerekiyor mu?

Hayır, ibys sistemine kaydedilecek eğitimler kategorilendirilmiştir, bu temel kategorilerde verilen eğitimlerin gönderimi yapılabilmektedir. Ancak tüm eğitim bilgilerini, çalışan sertifikalarınızı sistemimizde kaydedebilirsiniz.

İBYS sistemine sadece eğitim verileri mi gönderilecek ?

Şu an İBYS sadece eğitim verilerinin kaydına izin vermektedir. Ancak Bakanlığın açıkladığı eylem planına göre bir süre sonra çalışan işe giriş muayene formaları, ve isletmedeki tehlike kaynaklarıda gönderimin kapsamına alınacaktır.

Eğitim verilerinin İBYS gönderiminde nelere dikkat etmem gerekli ?

6331 sayılı İSG kanunuyla ilgili  yayınlanan yönetmeliklere göre az çalışanlara verilmesi gereken eğitimler aşağıdaki şekildedir:

  • Az tehlikeli işletmelerde çalışan başına 480dk
  • Tehlikeli işletmelerde çalışan başına 720dk
  • Çok Tehlikeli işletmelerde çalışan başına 960dk

OSGBpro ile işletmenizdeki çalışanlara verilen eğitimleri kaydedebilir çalışan başına kaydedilen ve ibys gönderilen eğitim sürelerinin kayıtlarını takip edebilirsiniz. İbys veri gönderimi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki klavuzu inceleyebilirsiniz.

İşletmeler için İBYS veri göndermeme cezası ne kadar ?

Çalışanlara verilen eğitimleri belgeleyebilmeli ve bu eğitimleri İBYS sistemine göndermeli ya da hizmet aldığınız kurumun bu verileri gönderdiğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Çalışanlara eğitim vermeme cezası 2019 yılı itibarıyla aksaklık başına 774TL'dır. 

İşletmelere çalışan eğitimleri ile ilgili hangi durumlar cezai sorumluluk doğurur ?

Çalışanlara eğitim verme yükümlülüğü aşağıdaki durumlarda geçerlidir.

Çalışanın ilk işe girişinde, çalışanın bölümü değiştiğinde, çalışanın görev tanımı değiştiğinde, İSG temel eğitimleri, aynı zamanda çalışan temsilcisine özel eğitim, mesleki eğitim, iş kazası geçirene ilave eğitim, yenileme eğitimi, başka işyerinden çalışmak için gelenlere eğitim, geçici iş ilişkisiyle gelenlere eğitim verilir.

Aynı zamanda eğitim maliyetini çalışanlara yansıtmak, eğitimlerde geçen süreyi çalışma süresinden saymama eylemleride cezai sorumluluk getirmektedir.